Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är förvaltning av värdepapper och fastigheter samt att uppföra fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 342 | 1 420 | 1 460 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 417 | 351 | 413 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 176 | 111 | 172 |
| Årets resultat (tkr) | 140 | 88 | 137 |
| Summa tillgångar (tkr) | 25 889 | 25 501 | 25 179 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 342 | 1 420 | 1 460 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 417 | 351 | 413 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 176 | 111 | 172 |
| Årets resultat (tkr) | 140 | 88 | 137 |
| TILLGÅNGAR | 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 22 964 | 23 464 | 23 964 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 2 925 | 2 038 | 1 216 |
| Tillgångar (tkr) | 25 889 | 25 501 | 25 179 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 509 | 370 | 282 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 24 100 | 24 100 | 24 100 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 280 | 1 031 | 797 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 25 889 | 25 501 | 25 179 |
| 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 31.1% | 24.7% | 28.3% |
| Soliditet | 2.0% | 1.4% | 1.1% |
| Kassalikviditet | 228.5% | 197.7% | 152.6% |
Stämmarsund Fastigheter AB ingår i en koncern med 3 bolag. Moderbolag är Oxhalsö Förvaltning AB och koncernmoderbolag är Mltl Affärsutveckling AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-06.
Föremålet för bolagets verksamhet är förvaltning av värdepapper och fastigheter samt att uppföra fastigheter och därmed förenlig verksamhet.